OK

 

وزير صنعت: به شرايط ثابت و متناسب با حل مشکلات توليدي کشور برمي‌گرديم

وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينکه "در زنجيره توليد و توزيع به هم رحم نمي‌کنيم"، گفت: بايد به هم رحم کنيم و نظارت خودمان بر خودمان را تقويت کنيم.

به گزارش ايسنا - منطقه کوير، محمد شريعتمداري عصر شنبه - ۱۳ مرداد - در جلسه ستاد تنظيم بازار استان کرمان با اشاره به افتتاح دو واحد معدني در شهرستان زرند، اظهار کرد: اين فعاليت‌ها اميد است که پيش‌بيني مي‌شود هرکدام از واحدها بيش از ۲۴۰ اشتغال مستقيم داشته و به طور غيرمستقيم ۵۰۰ تا يک هزار اشتغال ايجاد کند.

وي افزود: امروز همچنين روند کار ايجاد سه واحد صنعتي کنسانتره، گندله و آهن اسفنجي در سيريز در مرز استان‌هاي کرمان و يزد آغاز شد.

شريعتمداري در ادامه با اشاره به وضعيت اقتصاد کشور بيان کرد: به وسيله اخلالگري کشوري در حوزه همکاري‌هاي بين‌المللي که تلاش کرده عدم قطعيتي در حوزه سياست خارجي ايران ايجاد کند، تلاش دشمنانه نظام سلطه عليه ايران ادامه دارد. سؤال اين است که آيا ما نيز بايد در اين مسير گام برداريم يا توانايي اين را داريم کاري کنيم تأثير اين اقدامات در اقتصاد در همان حد و اندازه‌اي که بايد، باشد؟

وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: هر کس در اين اتفاق سهيم است که به اندازه نياز خريد کرده يا مال خود را به سرمايه ديگر تبديل نکند تا اين بهمن قوي‌تر نشود. وظيفه همه ماست که در اين زمينه و در همه موضوعات با هموطنان گفت و گو کنيم.

شريعتمداري درباره افزايش نرخ ارز اظهار کرد: در شرايطي که اين افزايش نرخ رخ داد، نه عرضه ارز توسط دولت کاهش يافته، نه تقاضاي فوق‌العاده‌اي ايجاد شده و عوامل اقتصادي نبود بلکه ناشي از فشار بيروني در عرصه بين‌المللي بود که بر اقتصاد ما تحميل شد.

وي تصريح کرد: تقاضاي گسترده‌اي به سمت بازار ارز سرازير شد که عادي نبود و نبايد خود را با اين روند همراه کنيم و در توليد و توزيع بايد کار طبق نظامات پيش برود.

وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينکه "دولت متناسب با شرايط روز تصميماتي را در حوزه اقتصادي مي‌گيرد"، گفت: به تدريج ظرف مدت کوتاهي به شرايط ثابت و متناسب با حل مشکلات توليدي کشور برمي‌گرديم.

وي افزود: کالاهاي اساسي و مورد نياز مردم و واحدهاي صنفي بايد مورد کنترل دولت باشد و کالاهاي ديگر بايد به تدريج به بازار ثانويه سپرده شوند.

شريعتمداري تصريح کرد: صادرکننده بايد ارز حاصل از صادرات را تحت عنوان تعهد ارزي برگرداند و در اين زمينه شوخي نداريم.

وي با اشاره به تخلفات در بازار بيان کرد: با تخلفات برخورد قانوني مي شود و نبايد اجازه سوءاستفاده واحدهاي مياني را بدهيم و رييس جمهور دستور تامين منابع موردنياز براي نظارت بر صنف را به اتاق هاي اصناف صادر کردند تا بازرسان صنفي بتوانند به وسيله کنترل هاي دقيق مشکلات را حل و فصل کنند.

وزير صنعت، معدن و تجارت درباره گسترش بي محاباي فروشگاه هاي زنجيره اي اظهار کرد: جلوي تاسيس آنها بدون نظر اتاق هاي اصناف استاني گرفته شد و استان بايد در اين زمينه پيگيري کند.

وي درباره اداره بنگاه هاي توليدي در شرايط تحريم افزود: شورايي متشکل از سه اتاق و معاونان وزارتخانه طرح جامعي در اين زمينه به شوراي عالي هماهنگي اقتصادي ارائه کرده تا مورد رسيدگي و تصويب شود و تا زمان تصويب، توصيه اکيد ما به ماليات، بيمه و ... اين است فشار بر روي بنگاه هاي توليدي را کاهش بدهند.

شريعتمداري با بيان اينکه در زنجيره توليد و توزيع به هم رحم نمي کنيم، گفت: بايد به هم رحم کنيم و نظارت خودمان بر خودمان را تقويت کنيم.

وزير صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: تلاش اين است دولت خيلي وارد نشده و بازار را خيلي تعزيراتي نکنيم.

وي با بيان اينکه بايد با واحدهاي صنفي و توليدي متخلف برخورد کرد، افزود: نظامات دولتي براي برخورد با مجموعه توليدکنندگان فعال است اما توصيه به انجمن و تشکل ها نظارت خود بر خودشان است.

شريعتمداري تصريح کرد: استانداري مي تواند در خارج از وقت اداري از نيروي اداري براي نظارت بر بازار استفاده کند تا آرامش را به بازار بر گردانند.

وي درباره مشکل مطبوعات در زمينه کاغذ و چاپ بيان کرد: کميسيوني تشکيل شده و مسير را وزير ارشاد هدايت مي کند و وزارت صنعت در حوزه واردات کاغذ و نيازمندي ها همکاري خواهد کرد.

انتهاي پيام

منبع: ايسنا

1397/05/14
Bookmark and Share   شماره خبر :17691 تعداد بازدید :517

درج نظرات اخبار

نویسنده *  
نظر *  
کد ویژه
کد امنیتی
Captcha reload